Pozor! Od 1. 6. měníme provozní dobu!Aktuální dobu naleznete zde

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.

Dovolená a naši domácí mazlíčci

Zpět na všechny novinky

Většina z nás se těší na léto, především jako na dobu dovolené, relaxace a cestování. Pro majitele psů však s létem přichází i spousta starostí. Vzít svého psa na dovolenou s sebou, nebo ho raději nechat doma, u známých nebo v psím hotelu? Bude pro něj větším trápením dlouhá cesta, nebo pár týdnů bez svých páníčků? Zeptali jsme se MVDr. Michaela Javory, lékaře ze zlínské veterinární kliniky AAnimalCare.

Pane doktore, co byste poradil našim čtenářům – vzít svého pejska na dovolenou s sebou nebo jej raději ubytovat v psím hotelu?

Setkáváme se stále častěji s tím, že pejskové provázejí své páníčky na dovolenou.Pokud rodina jede na vlastní chalupu nebo chatu, obvykle bere psa s sebou. Některé penziony a hotely v tuzemsku nabízejí možnost ubytování se psem, ale je třeba se o podmínkách předem informovat a počítat s tím, že půjde o výdaje navíc. To platí dvojnásob v případě, že majitel chce psa vzít s sebou například k moři. Také dlouhé cestování může být pro psa velmi náročné. Záleží ovšem na jeho povaze, na dopravním prostředku, na délce cesty i na počasí. Z mnoha důvodů tedy zvažte, zda Váš miláček nevydrží raději u příbuzných na zahradě nebo v psím hotelu. Je-li však váš pejsek na vás fixovaný tak, že stres z odloučení je větší, něž riziko z cesty, pak jej vezměte raději s sebou.

Pokud se rozhodneme vzít pejska s sebou, jak mu můžeme cestování dopravními prostředky co nejvíce zpříjemnit?

Vždy je třeba se na delší cestu připravit. Pejska před cestou vyvenčete, zkontrolujte, zda máte dostatek pitné vody a misku, ze které ji budete svému miláčkovi během přestávek nabízet. Před jízdou není vhodné psa krmit. Pokud však jedete mimo domov na delší dobu, je vhodné vzít s sebou stravu na kterou je pes zvyklý, aby nedošlo při náhlé změně k zažívacích potížím. V průběhu jízdy se zastavte každé 2 - 3 hodiny, aby se pes mohl proběhnout, vykonat potřebu, uklidnit se a napít. Pes by neměl cestovat na přední sedačce. Vyhraďte pejskovi místo buď na zadní sedačce, nyní jsou k dispozici psí bezpečnostní pásy, nebo v zadním prostoru odděleném mříží, která mu zabrání přeskočit do prostoru cestujících, ev. ve fixované přepravce s neklouzavým dnem. Toto je nejbezpečnější způsob přepravy. Někteří psi jsou při cestování autem neklidní, štěkají, poskakují nebo neustále mění místo, což je nebezpečné pro zvíře i pro cestující. Řešení takového chování je problematické, ale ne nemožné. Poraďte se u svého veterináře, dle konkrétní situace. Rád Vám jistě poradí, jaké léky podat Vašemu miláčkovi, pokud trpí při jízdě nevolností. Pokud cestujete vlakem nebo autobusem, měli byste se předem informovat, zda je přeprava možná. Pejsek musí být na vodítku s košem nebo v přepravní kleci. Také je dobré ho předem zvykat na množství lidí, hluk, apod.. Co se týká cestování s pejskem v letadle, každá letecká společnost má svoje podmínky, na které je nutné se informovat.

Dlouhá cesta je vždy náročná a vyčerpávající i pro nás – lidi. Jak psa před odjezdem co nejméně stresovat?

Pes velice citlivě vnímá napjatou atmosféru před odjezdem své „smečky“ na dovolenou. Nikdo na něj nemá čas, všichni jsou podráždění a chovají se docela jinak, než obvykle. Pes má pocit, že udělal něco špatného a častým okřikováním se jeho stres se ještě prohloubí. Proto je dobré nenechávat balení až na poslední chvíli, aby přípravy na odjezd probíhaly v co největším klidu.

Jak musí být náš pes vybaven na cestu do zahraničí? Jsou některá plemena zakázaná?

V souvislostí se vstupem naší republiky do EU došlo ke změnám podmínek při cestování s domácími zvířaty. Při každém vycestování si ověřte u Státní veterinární správy ČR – www.svscr.cz, jaké podmínky ke vstupu mají jednotlivé státy, protože i mezi zeměmi EU existují rozdíly v požadavcích. Při vycestování je nutné, aby zvířata měla tetování nebo byla označena mikročipem. Při vycestování musí mít majitel u sebe Pas pro malá zvířata, kde musí být zapsáno toto číslo tetování, nebo číslo mikročipu.
Další podmínkou je platná vakcinace proti vzteklině. Zvířata musí být očkována od 3 měsíců věku. Platné je pouze pokud není zvíře očkováno dříve jak před rokem a později než 21 dnů před cestou. Mláďata mladší 3 měsíců mohou cestovat, pokud mají vlastní pas a od narození byla na jednom místě, aniž přišla do styku s divoce žijícími zvířaty, nebo jsou převážena společně s matkou, na které jsou závislá. Pokud se chystáte cestovat do Chorvatska, počítejte s tím, že ze zákona je do této země zákaz dovozu psů některých plemen. Jedná se především o teriéry jako staff, bull, staffbull a jejich křížence.

Pokud zvolíme druhou možnost, že necháme pejska raději doma, jakým způsobem mu můžeme pobyt v hotelu či u příbuzných ulehčit?

Nejlepší je, když se psem může být někdo z příbuzných nebo přátel tam, kde je zvyklý, a zajistit mu podobný denní řád. Měly by to být ale osoby, které pes dobře zná a bere je jako „domácí“, jinak by mohlo dojít k tomu, že je nepustí domů a bude si hlídat své teritorium. Když odvážíme naopak psa ke známým, mělo by to být místo, kde už pes byl a bylo mu tam dobře. Blízcí lidé většinou nemají problém zajistit psovi pohodlí, stravu a režim, na který je zvyklý, a tak je stres z nepřítomnosti páníčků minimální. Půjde-li pejsek do psího hotelu, je nutné si jej předem prohlédnout a posoudit, zda podmínky vyhovují životnímu stylu, na jaký je pes zvyklý. Seznámit se (a psa) s lidmi, kteří se o něj budou starat. Také je třeba si tam rezervovat místo s dostatečným předstihem.

Hrozí o dovolené pejskovi nějaké zdravotní problémy v souvislosti s teplým slunným počasím, např. kožní?

V posledních letech se objevuje stále více psů, kteří trpí přecitlivělostí kůže. Dráždit kůži může cokoliv, co vyprovokuje přemrštěnou reakci ze strany imunitního systému zvířete a způsobí tak silný pocit svědění. Setkáváme se s reakcí na sluneční záření, bleší kousnutí, plísně, roztoče nebo kvetoucí rostliny. Některá zvířata jsou také přecitlivělá na určité složky potravy, a to např. na oves, pšenici, kukuřici, hovězí, vepřové, ale i na kuřecí maso. Někdy stačí pouhý kontakt s kůží například při koupání.
Klinické projevy podráždění kůže pozorujeme nejčastěji u následujících plemen: boxer, zlatý retrívr, francouzský buldoček, dalmatin, irský a gordon setr, šarpej, yorkshireský teriér, west highland white teriér a další teriéři.
Jediným klinickým příznakem může být pocit svědění, který psa nutí k neustálému drbání.
Proto před dovolenou nedoporučujeme stříhat psy „nakrátko“ – srst tvoří přirozenou ochranu kůže před slunečním zářením. Dále je dobré dodržovat obvyklá dietetická opatření a neměnit dietu. Je potřeba aplikovat pejskovi přípravky proti vnitřním i zevním parazitům ( blechy, klíšťata).

Doplňující informace v PDF

 

Od 1. 5. 2022
NESLOUŽÍME POHOTOVOSTNÍ SLUŽBY

Využijte pohotovost na VFU
Brno, Palackého 1, Brno www.vfu.cz

Ordinační hodiny

Po - Pá: 8:00 - 18:00
So: 9:00 - 12:00
Ne: 10:00 - 12:00

Státní svátky ZAVŘENO

Royal Canin

Fortify

Kde nás najdete